Adwent

Zbliża się Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Jest to szczególny okres w roku liturgicznym, którego nieodłącznym elementem jest nabożeństwo ku czci NMP, zwane potocznie Roratami. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami na najpiękniejszy lampion adwentowy.

Piękną polską tradycją jest odprawianie przed świtem każdego dnia Adwentu Mszy świętej zwanej „Roratami”. Nazwa pochodzi od pierwszych słów antyfony śpiewanej na wejście „Rorate coeli de super” — „Spuście rosę niebiosa”. „Roraty” to Msza święta odprawiana ku czci Najświętszej Maryi Panny w okresie Adwentu. W Polsce najstarsze wzmianki o „Roratach” sięgają XIII wieku. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie błogosławiona Kinga z Węgier. Największą popularność i szczyt rozwoju „Roraty” osiągają w XVI wieku. Codziennego udziału w tej Mszy św. przestrzegali królowie Zygmunt Stary, Zygmunt August, królowa Bona, Anna Jagielonka i Marysieńka Sobieska. Natomiast Zygmunt I Stary i Anna, jego córka starali się o to, aby w kaplicy królewskiej na Wawelu „Roraty” odprawiane były nie tylko w czasie Adwentu, ale przez cały rok raz na tydzień. Na ten cel przeznaczyli pewne fundusze i w 1545 roku utworzono specjalne Bractwo Rorantystów, którego zadaniem było odprawianie i śpiewanie Mszy świętej roratniej.

Z odprawianiem Mszy świętej roratniej wiąże się zapalanie dodatkowej świecy, tak zwanej „roratki”. W dawniejszych czasach przed rozpoczęciem Mszy świętej, podchodził do ołtarza król, niosąc pięknie ozdobioną świecę i stawiał ją na najwyższym lichtarzu na środku ołtarza. Podobne świece, lecz już nie ozdobione, przynosili do ołtarza prymas, senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin, chłop — przedstawiciele ówczesnych stanów i każdy składając świecę mówił: „Gotów jestem na sąd Boży”. Różne są znaczenia zapalania tej świecy. Ponieważ jednak jest to Msza święta ku czci Maryi, najodpowiedniejszym tłumaczeniem wydaje się to, które widzi w tej świecy symbol Maryi, która w noc betlejemską poda swoimi rękami najdoskonalsze światło — Chrystusa swego Syna. Dlatego świeca ta jest specjalnie dekorowana, aby wyróżniała się od pozostałych świec umieszczanych na ołtarzu.

Formularz mszalny posiada pewne związki ze świętem Zwiastowania, które obchodzono w Adwencie w dniu 8 grudnia. Teksty mówią o Maryi jako Matce Chrystusa. Ona za zwiastowaniem anielskim przyjęła do swojego łona Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Dlatego ufni w Jej macierzyńskie wstawiennictwo prosimy o dar Ducha Świętego, którym Ona została napełniona w dniu Zwiastowania. Poza tym oddawanie z wiarą czci Rodzicielce Syna Bożego ma przynieść nam zbawienie. Źródłem tegoż zbawienia jest Jezus Chrystus, który stał się człowiekiem i przyjął ludzkie ciało Maryi jako Matki.