Z wizytą w tarnobrzeskim sądzie

 

Znalezione obrazy dla zapytania sąd tarnobrzeg

Galeria zdjęć

5 kwietnia 2018 roku kl. I i II KLO udały się z wizytą do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu. Dzięki uprzejmości wieloletniego prezesa sądu, pana Ziemowita Czecha, młodzież mogła zapoznać się ze strukturą i sposobem funkcjonowania tej niezwykle ważnej instytucji. Organizatorem spotkania była pani dr Iwona Hetnar, nauczyciel języka polskiego w KLO.

Pan sędzia Czech pokazał uczniom, jak wyglądają sale rozpraw oraz opowiedział o swojej pracy. Licealiści dowiedzieli się m.in. czym zajmują się różne wydziały, jakie są kompetencje poszczególnych osób, kto może brać udział w rozprawie, jak trzeba się zachowywać wobec sądu oraz jakiego słownictwa należy używać, aby precyzyjnie i zrozumiale komunikować się z interesantami sądu. Młodzież mogła zadawać pytania, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu prawa. Uczniowie przekonali się między innymi o tym, że sędzia powinien odznaczać się ogromną wiedzą z różnych dyscyplin, zdobywaną latami ciężkiej nauki. A oprócz zaszczytnej funkcji, jaką pełni, niejednokrotnie naraża swoje życie i ponosi różne konsekwencje ze strony niezadowolonych oskarżonych.

Spotkanie było niezwykle ważnym doświadczeniem dla licealistów, którzy już wkrótce będą musieli dokonać wyboru własnej drogi życiowej, której początkiem są odpowiednie studia.

dr Iwona K. Hetnar.

Foto relacja