Hiszpania-Francja-Monaco – czerwiec 2023

Początkiem czerwca młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu oraz Szkoły Podstawowej we Wrzawach , udali się w kierunku Francji, by następnie dotrzeć do stolicy Katalonii- słonecznej i barwnej Barcelony – głównego celu podróży.
W Avignon podziwiali Pałac Papieży i słynny most Św. Benedykta. Zawitali do Lloret de Mar i Tossa de Mar, na co dzień przebywając w pięknej nadmorskiej miejscowości Malgrat de Mar.
45 uczestników, 7 odwiedzonych miast, 3 miejsca noclegowe, ponad 6000 wspólnie przejechanych kilometrów. W skrócie 3 kraje w ciągu 8 dni. Gdybyśmy właśnie w liczbach mieli relacjonować naszą wycieczkę do Hiszpanii, podbiliśmy większość słupków statystycznych 😉 Chcemy jednak w naszym opisie z wyjazdu zwrócić uwagę na inne aspekty, które w szczególności poświęcone będą podróży przez Europę.
Katalonia słynąca z pięknych plaż i doskonałych hoteli, ale przede wszystkim z Barcelony- magicznego miasta, w którym tworzył genialny architekt-Antonio Gaudi. Majestatyczne miasto i europejska metropolia przyciąga turystów z całego świata. Uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzić najwspanialsze zabytki tego miasta, takie jak: Casa Battlo, Casa Mila, Sagradę Familia, a także przejść po słynnym deptaku „La Rambla”, spędzić parę chwil na najsłynniejszym placu w Barcelonie – Placu Katalońskim. Niezwykła Barcelona zaskoczyła wszystkich swoim pięknem i kolorami. Długo wyczekiwane zakupy w Barca Store, spacer po Placu Hiszpańskim, wejście na taras widokowy na Wzgórzu Montjuic, wizyta w muzeum Matitime de Barcelona a także wirtualna podróż do czasów zagłady Pompejów w okularach VR, zrobiły na młodzieży niesamowite wrażenie. W programie projektu zaplanowano także plażowanie na pięknym wybrzeżu Costa Brava oraz rejs statkiem. Zwieńczeniem całego projektu była wizyta w Monako- najmniejszym a zarazem najzamożniejszym państwie na świecie. Podczas wizyty w Monako młodzież zwiedziła Pałac Książęcy, w którym mieszka rodzina królewska Monako a następnie dzielnicę Monte Carlo z jego wspaniałymi hotelami. Byli na torze Formuły 1 , gdzie odbywają się wyścigi samochodowe Grand Prix Monako. Spacerując ulicami miasta podziwiali budynek Kasyna projektu Charlesa Garniera oraz budynek Centrum Kongresowego.
Umiejętności nabyte podczas realizacji projektu językowego, otworzą z pewnością drogę do podejmowania dalszych wyzwań i udziału w kolejnych międzynarodowych projektach. Udział w projekcie był dla młodzieży bardzo cennym doświadczeniem oraz okazją do doskonalenia własnych umiejętności językowych.