Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Szwajcarii

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży w Szwajcarii, realizowany we współpracy  z Fundacją Pestalozzi, dobiegł końca. Za nami ponad dwa tygodnie pobytu w wiosce dziecięcej w Trogen. W tym czasie młodzież podejmowała trudne zagadnienia związane
z rozwijającą się Europą. Zajęcia były poświęcone tworzeniu własnej osobowości, odnajdywaniu siebie i ustalaniu priorytetów w życiu. Uczestnicy nabywali umiejętności  z zakresu komunikacji międzykulturowej, zwalczania dyskryminacji, tożsamości, rozwiązywania konfliktów i praw dziecka. Nie zabrakło również bardzo sentymentalnych chwil, bowiem nasza grupa już od pierwszego dnia, brała udział w zajęciach z młodzieżą z innych krajów, podobnie jak my uczestniczących w wymianie międzynarodowej. Uczniowie zawarli nowe znajomości ze swoimi rówieśnikami z Bośni i Hercegowiny oraz Mołdawii. Wspólne mieszkanie, wspólne zajęcia i wymiana międzykulturowa z grupą     z innego kraju zaowocowały wypracowaniem skutecznych metod rozwijania osobowości dziecka, jego talentów oraz zdolności umysłowych.

Ponadto, podczas pobytu w Szwajcarii uczniowie realizowali projekty w wielu pięknych miejscach: Vaduz- stolicy księstwa Lichtenstein, Schaffhausen i Neuhausen – gdzie mieli okazję podziwiać malowniczy wodospad Rheinfall, w Sankt Gallen- jednym z najważniejszych średniowiecznych ośrodków kultury i sztuki monastycznej, w Zurichu- największym i najbogatszym mieście Szwajcarii, położonym nad przepięknym Jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat, w Bregencji – położonej nad Jeziorem Bodeńskim, u stóp Góry Pfänder oraz Konstancji z jej urokliwymi zabytkami.

Aby zobaczyć jednocześnie Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Lichtenstein, Francję i Włochy wjechaliśmy gondolą na szczyt góry Säntis, na wysokość 2502 m n. p. m.,  skąd w blaskach wspaniałego słońca podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach alpejską panoramę.

Wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i przyjaźnie.