Projekt edukacyjny „Żywe obrazy”

Sztuka jest ważnym elementem naszego życia, wyrazem naszych uczuć. To dzięki niej zmienia się nasz sposób patrzenia na otaczający świat. Uczniowie I klasy naszej szkoły także nie pozostają obojętni na urok sztuki, dlatego też chętnie wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Żywe obrazy”.
Głównym celem projektu było stworzenie „żywych obrazów”, czyli rekonstrukcji dzieł malarstwa przypominających postawą, ubiorem i mimiką daną scenę z autentycznych obrazów. Uczniowie wybrali obraz, przygotowali stroje i w niektórych przypadkach upozowali siebie tak, by przypominać malarski oryginał. Wielu z nich podjęło trud samodzielnych poszukiwań. Wszyscy wykazali się talentem aktorskim, a także niesamowitą kreatywnością, ponieważ wykorzystali wszelkie dostępne środki, aby jak najwierniej odtworzyć wybrane przez siebie obrazy.
W projekcie wykorzystano m. in. następujące obrazy: „Babie lato” Józefa Chełmońskiego,„Dziewczynę w czerwonej sukience” Józefa Pankiewicza “Damę z łasiczką” i “Mona Lisę”  Leonarda da Vinci, “Dziewczynę z perłą” Jana Vermeera.
W projekt z ogromnym zaangażowaniem, wyobraźnią i poczuciem humoru włączyli się nie tylko uczniowie, ale również rodzice i rodzeństwo.

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i  pomysłowość.  

Wspaniałe jest również to, że do wielu dzieł malarskich uczniowie podeszli twórczo, przywołując klimat, ulotne wrażenie i wkładając w realizację projektu odrobinę własnej wrażliwości.

Zapraszamy do niezwykłej galerii – ŻYWYCH OBRAZÓW.

Opiekun projektu
Marzanna Łuczak

Emilia Sanecka

Zuzanna Bożek

Zuzanna Kutyła

Postać w kapeluszu

Natalia Sado (Szczebiotowska) – „Dziewczyna z tulipanami”