Szkoły Katolickie pamiętają – 19-ta rocznica śmierci św. Jana Pawła II

„Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa”. Mija 19-ta rocznica śmierci św. Jana Pawła II
SZKOŁY KATOLICKIE PAMIĘTAJĄ
19 lat temu zmarł papież Jan Paweł II. Duchowny z kraju zza „żelaznej kurtyny”, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Nazwany „papieżem pielgrzymem”, ponieważ odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Po raz ostatni Ojciec Święty pojawił się publicznie na przejmującej audiencji w środę 30 marca 2005 roku. Chory papież w milczeniu błogosławił obecnych. Niedługo potem jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Już w nocy na plac św. Piotra zaczęli napływać wierni, którzy towarzyszyli mu, nieustannie się modląc. Na całym świecie spontanicznie gromadzono się w intencji Biskupa Kościoła Rzymskiego i śledzono wiadomości z Watykanu.

Ostatnie dni życia Jana Pawła II wspominał m.in. doktor Renato Buzzonetti – osobisty lekarz Następcy Świętego Piotra, który towarzyszył mu przez prawie cały pontyfikat. Doktor powiedział, że były to bardzo poruszające i angażujące emocjonalnie chwile. Jak wskazał, po południu 2 kwietnia parametry życiowe papieża zaczęły nieodwracalnie się pogarszać, choć zachowywał przytomność.

O 21:37 doktor Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II, a obecni w apartamencie papieskim odśpiewali po polsku „Te Deum”. Zgromadzeni na placu św. Piotra zobaczyli rozświetlone okno papieskiej sypialni. Wkrótce potem wiadomość o śmierci Jana Pawła II przekazał arcybiskup Leonardo Sandri. – Nasz Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca – powiedział.

W odpowiedzi na ten komunikat na placu św. Piotra zapadła głęboka cisza, a potem rozległy się wielkie, niemilknące oklaski. Arcybiskup Leonardo Sandri prosił wiernych o modlitwę. – Odszedł, mówiący po ludzku ojciec. Wszyscy w ten sposób odczuwaliśmy i traktujemy go jak ojca. Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa – wskazał.

Ostatnie pożegnanie Ojca Świętego

W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunt na Wawelu. Wcześniej, 16 października 1978 roku, ten sam dzwon ogłosił wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na wieść o śmierci Jana Pawła II tysiące osób gromadziły się w kościołach i na ulicach. Ludzie modlili się, niektórzy płakali. Wielu z nich podkreślało, że po tej śmierci świat zmieni się nieodwracalnie.

Pogrzeb Następcy Świętego Piotra odbył się w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, który mówił, że miłość Chrystusa była główną siłą Jana Pawła II, a słowa Jezusa „Pójdź za mną” mogą być kluczem do przesłania jego życia.

– Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam Ojcze Święty. Twą drogą duszę polecamy Matce Bożej, Twojej matce, która każdego dnia kierowała Tobą i teraz poprowadzi cię ku wiecznej chwale swego Syna, Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Amen – wskazywał.

Czas po śmierci Ojca Świętego dla większości Polaków był okresem refleksji i wyciszenia. W wielu miastach odprawiano msze w jego intencji. W Narodowej Mszy za duszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że była ona dla nich niezwykle ważna.

Beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II

W 2011 roku, sześć lat po śmierci Jana Pawła II, następca Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji. Uroczystość odbyła się 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto, które ustanowił papież Polak. Przy aplauzie półtora miliona wiernych Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej, błogosławionym.

W homilii Benedykt XVI przypomniał, że już w dniu pogrzebu Ojca Świętego było widoczne oczekiwanie na szybkie wyniesienie go na ołtarze. – Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony! – oznajmił.

Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku, papież Franciszek na wspólnej uroczystości kanonizował Jana XXIII i Jana Pawła II. Podczas uroczystości Franciszek nazwał Jana Pawła II „papieżem rodziny”.

Do grobu papieża Polaka w bazylice św. Piotra w Rzymie pielgrzymują miliony wiernych. Zostawiają karteczki z modlitwami, prośbami i podziękowaniami dla świętego. Grób Jana Pawła II znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, obok kaplicy ze słynną Pietą Michała Anioła. Rok 2020, uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej, był obchodzony jako Rok Świętego Jana Pawła II.