Szkoły Katolickie pamiętają – 17-ta rocznica śmierci św. Jana Pawła II
Po raz ostatni Ojciec Święty pojawił się publicznie na przejmującej audiencji w środę 30 marca 2005 roku. Chory papież w milczeniu błogosławił obecnych. Niedługo potem jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Już w nocy na plac św. Piotra zaczęli napływać wierni, którzy towarzyszyli mu, nieustannie się modląc. Na całym świecie spontanicznie gromadzono się w intencji Biskupa Kościoła Rzymskiego i śledzono wiadomości z Watykanu.
Ostatnie dni życia Jana Pawła II wspominał m.in. doktor Renato Buzzonetti – osobisty lekarz Następcy Świętego Piotra, który towarzyszył mu przez prawie cały pontyfikat. Doktor powiedział, że były to bardzo poruszające i angażujące emocjonalnie chwile. Jak wskazał, po południu 2 kwietnia parametry życiowe papieża zaczęły nieodwracalnie się pogarszać, choć zachowywał przytomność.
O 21:37 doktor Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II, a obecni w apartamencie papieskim odśpiewali po polsku „Te Deum”. Zgromadzeni na placu św. Piotra zobaczyli rozświetlone okno papieskiej sypialni. Wkrótce potem wiadomość o śmierci Jana Pawła II przekazał arcybiskup Leonardo Sandri. – Nasz Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca – powiedział.
W odpowiedzi na ten komunikat na placu św. Piotra zapadła głęboka cisza, a potem rozległy się wielkie, niemilknące oklaski. Arcybiskup Leonardo Sandri prosił wiernych o modlitwę. – Odszedł, mówiący po ludzku ojciec. Wszyscy w ten sposób odczuwaliśmy i traktujemy go jak ojca. Pozostaje cisza, pozostaje modlitwa – wskazał.
W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunt na Wawelu. Wcześniej, 16 października 1978 roku, ten sam dzwon ogłosił wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na wieść o śmierci Jana Pawła II tysiące osób gromadziły się w kościołach i na ulicach. Ludzie modlili się, niektórzy płakali. Wielu z nich podkreślało, że po tej śmierci świat zmieni się nieodwracalnie.
Pogrzeb Następcy Świętego Piotra odbył się w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, który mówił, że miłość Chrystusa była główną siłą Jana Pawła II, a słowa Jezusa „Pójdź za mną” mogą być kluczem do przesłania jego życia.
– Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam Ojcze Święty. Twą drogą duszę polecamy Matce Bożej, Twojej matce, która każdego dnia kierowała Tobą i teraz poprowadzi cię ku wiecznej chwale swego Syna, Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Amen – wskazywał.
Czas po śmierci Ojca Świętego dla większości Polaków był okresem refleksji i wyciszenia. W wielu miastach odprawiano msze w jego intencji. W Narodowej Mszy za duszę Jana Pawła II na placu Piłsudskiego w Warszawie wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że była ona dla nich niezwykle ważna.
Beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II
W 2011 roku, sześć lat po śmierci Jana Pawła II, następca Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji. Uroczystość odbyła się 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto, które ustanowił papież Polak. Przy aplauzie półtora miliona wiernych Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej, błogosławionym.
W homilii Benedykt XVI przypomniał, że już w dniu pogrzebu Ojca Świętego było widoczne oczekiwanie na szybkie wyniesienie go na ołtarze. – Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony! – oznajmił.
Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku, papież Franciszek na wspólnej uroczystości kanonizował Jana XXIII i Jana Pawła II. Podczas uroczystości Franciszek nazwał Jana Pawła II „papieżem rodziny”.
Do grobu papieża Polaka w bazylice św. Piotra w Rzymie pielgrzymują miliony wiernych. Zostawiają karteczki z modlitwami, prośbami i podziękowaniami dla świętego. Grób Jana Pawła II znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, obok kaplicy ze słynną Pietą Michała Anioła. Rok 2020, uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej, był obchodzony jako Rok Świętego Jana Pawła II.